CNS 10694 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10694
Classified No. C6209
陸上行動通信用25–947MHz調頻/調相接收機檢驗法(測量設備之特性及基準靈敏度)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10694" standard !
1. If you only need this CNS10694 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10694
CNS Standard Chinese Title 陸上行動通信用25–947MHz調頻/調相接收機檢驗法(測量設備之特性及基準靈敏度)
CNS Standard Classified No. C6209 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/24/1994 Confirmed date:09/12/2017
Chinese Version Pages 3
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)