CNS 10693 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10693
Classified No. C6208
陸上行動通信用25–947MHz調頻/調相接收機檢驗法(定義、試驗條件)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10693" standard !
1. If you only need this CNS10693 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10693
CNS Standard Chinese Title 陸上行動通信用25–947MHz調頻/調相接收機檢驗法(定義、試驗條件)
CNS Standard Classified No. C6208 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/24/1994 Confirmed date:09/12/2017
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)