CNS 10610 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10610
Classified No. C3183
Method of Test for Portable Electric Disc Grinders
手提圓盤電磨機試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10610" standard !
1. If you only need this CNS10610 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10610
CNS Standard English Title Method of Test for Portable Electric Disc Grinders
CNS Standard Chinese Title 手提圓盤電磨機試驗法
CNS Standard Classified No. C3183 - Electrical Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:06/26/1995 Confirmed date:08/09/2018
Chinese Version Pages 5
English Version Already Translated
Translation Time 1 Work Days
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)