CNS 10210 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10210
Classified No. A3186
Method of Test for Gaskets for Windows, Doors and Joints of Panel in Buildings
建築用墊條檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10210" standard !
1. If you only need this CNS10210 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10210
CNS Standard Chinese Title 建築用墊條檢驗法
CNS Standard Classified No. A3186 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:12/15/1988 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 6
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)