CNS 10162 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10162
Classified No. D3154
Method of Test for Metal Tubes and Tubing for Automobiles
汽車用金屬配管檢驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10162" standard !
1. If you only need this CNS10162 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10162
CNS Standard English Title Method of Test for Metal Tubes and Tubing for Automobiles
CNS Standard Chinese Title 汽車用金屬配管檢驗法
CNS Standard Classified No. D3154 - Automotive & Aircraft Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:04/13/1983 Confirmed date:09/11/2019
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)