CNS 10080 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10080
Classified No. F5055
Marine Section Boards (Circuit Breaker Type, Below 250 V)
船用區電箱(斷路器型,250V以下)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10080" standard !
1. If you only need this CNS10080 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10080
CNS Standard English Title Marine Section Boards (Circuit Breaker Type, Below 250 V)
CNS Standard Chinese Title 船用區電箱(斷路器型,250V以下)
CNS Standard Classified No. F5055 - Ship building Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/21/1987 Confirmed date:02/23/2018
Chinese Version Pages 4
  • CNS 10076:2018
  • Marine Section Boards (Fuse Type, Below 250 V)
  • CNS 10077:2018
  • Section Board (Simple Type, Below 125V) for Marine Use
  • CNS 10080:2018