CNS 10075 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10075
Classified No. F5050
Marine Distribution Boards (Fuse Type, Below 250V)
船用分電箱(保險絲型,250V以下)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10075" standard !
1. If you only need this CNS10075 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10075
CNS Standard English Title Marine Distribution Boards (Fuse Type, Below 250V)
CNS Standard Chinese Title 船用分電箱(保險絲型,250V以下)
CNS Standard Classified No. F5050 - Ship building Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/21/1987 Confirmed date:02/23/2018
Chinese Version Pages 3
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 10075     Keyword: Marine Distribution Boards Fuse Type, Below 250V ...
  • Standard  Code
  • Standard Title
  • CNS 10078:2018
  • Distribution Boards (Simple Type, Below 125V) for Marine Use
  • CNS 10079:2018
  • Marine Distribution Boards (Circuit Breaker Type, Below 250 V)
  • CNS 10075:2018