CNS 13975 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13975
Classified No. A3370
Method of test for anchors' strength in concrete and masonry elements
帷幕牆混凝土錨件強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13975" standard !
1. If you only need this CNS13975 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13975
CNS Standard English Title Method of test for anchors' strength in concrete and masonry elements
CNS Standard Chinese Title 帷幕牆混凝土錨件強度試驗法
CNS Standard Classified No. A3370 - Civil Engineering & Architecture
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:11/29/1997 Confirmed date:10/16/2019
Chinese Version Pages 12
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)