CNS 11273 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS11273
Classified No. R3123
Method of Test for Fineness of Hydraulic Cement by the Test Sieve 0.045 mm CNS 386
水硬性水泥以試驗篩0.045mmCNS386濕篩試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 11273" standard !
1. If you only need this CNS11273 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 11273
CNS Standard English Title Method of Test for Fineness of Hydraulic Cement by the Test Sieve 0.045 mm CNS 386
CNS Standard Chinese Title 水硬性水泥以試驗篩0.045mmCNS386濕篩試驗法
CNS Standard Classified No. R3123 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:05/18/1985 Confirmed date:12/07/2021
Chinese Version Pages 2
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)