CNS 13957 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS13957
Classified No. R3184
Method of test for tensile strength of fine ceramics at room and elevated temperature
精密陶瓷室溫及高溫抗拉強度試驗法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 13957" standard !
1. If you only need this CNS13957 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 13957
CNS Standard Chinese Title 精密陶瓷室溫及高溫抗拉強度試驗法
CNS Standard Classified No. R3184 - Ceramic Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:10/21/1997 Confirmed date:04/10/2019
Chinese Version Pages 4
  • Method of Test for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars (Using 50mm or 2 in. Cube Specimens)