CNS 12628 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS12628
Classified No. K6968
Plastics − Unplasticized poly (vinyl chloride) sheets − Part 2: Types, dimensions and characteristics for sheets of thickness less than 1 mm
塑膠及硬橡膠-彈簧式硬度計之凹壓硬度(蕭氏硬度)測定法
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 12628" standard !
1. If you only need this CNS12628 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 12628
CNS Standard English Title Plastics − Unplasticized poly (vinyl chloride) sheets − Part 2: Types, dimensions and characteristics for sheets of thickness less than 1 mm
CNS Standard Classified No. K6968 - Chemical Industry
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:08/15/2019
Chinese Version Pages 8
  • Plastics − Standard atmospheres for conditioning and testing
  • Plastics − Determination of tensile properties − Part 1: General principles
  • Plastics − Determination of charpy impact properties − Part 2: Instrumented impact test
  • Plastics pipes and fittings − Peel decohesion test for polyethylene (PE) electrofusion assemblies of nominal outside diameter greater than or equal to 90 mm