CNS 10077 Standard english version summary
CNS Chinese National Standard General No. CNS10077
Classified No. F5052
Section Board (Simple Type, Below 125V) for Marine Use
船用區電箱(簡易型,125V以下)
Date of Approval
Bureau of Standards, Metrology and Inspection Date of Revision
Thanks for your interest in "CNS 10077" standard !
1. If you only need this CNS10077 standard, you can pay directly on this page,
Add to cart
CNS Standard Code CNS 10077
CNS Standard English Title Section Board (Simple Type, Below 125V) for Marine Use
CNS Standard Chinese Title 船用區電箱(簡易型,125V以下)
CNS Standard Classified No. F5052 - Ship building Engineering
CNS Standard Status Status:Current; Latest date:03/10/1983 Confirmed date:02/23/2018
Chinese Version Pages 4
How to pay by credit or debit card?
  • Relational CNS standards of CNS 10077     Keyword: Section Board Simple Type, Below 125V Marine ...
  • Standard  Code
  • Standard Title
  • CNS 14484-5:2018
  • Information technology - Keyboard layouts for text and office systems.Part5:Editing section
  • CNS 10076:2018
  • Marine Section Boards (Fuse Type, Below 250 V)
  • Information technology - Keyboard layouts for text and office systems.Part2:Alphanumeric section
  • Information technology - Keyboard layouts for text and office systems Part6: Function section
  • Information technology - Keyboard layouts for text and office systems Part4: Numeric section
  • CNS 10077:2018
  • Marine Section Boards (Circuit Breaker Type, Below 250 V)